ProPadel Warszawa – Pierwszy całoroczny klub do gry w padla

Zasady padla: Szybki przegląd oficjalnych przepisów dotyczących padla

Czy jesteś już zaznajomiony z tym sportem, czy może słyszysz o nim po raz pierwszy?

Nie ma znaczenia, ponieważ w tym wpisie postaramy się przedstawić zasady padla w przystępny sposób, abyś mógł szybko i łatwo zrozumieć grę. Mamy głęboką wiarę, że stanie się Twoim nowym ulubionym sportem. Czy jesteś gotowy na tę przygodę? Zacznijmy grę.

Jakie zasady padla warto poznać przy pierwszym podejściu?

👉🏼 Liczba graczy:

Padel to sport zespołowy, w którym gracze tworzą pary, rywalizując z innymi parami. W jednej grze uczestniczy zazwyczaj 4 zawodników.

👉🏼 Dynamika gry:

  1. Padel korzysta z systemu punktacji tenisa. Mecze rozgrywane są do trzech wygranych setów, z punktami w gemach liczonymi co 15, 30, 40, przewagami i/lub równowagą. Od 2020 roku wprowadzono złoty punkt przy wyniku 40-40.
  2. Przy gemach nieparzystych zmieniamy strony, podobnie jak w tenisie.
  3. Piłka może być uderzana przez dowolnego zawodnika z dowolnej części kortu.
  4. Aby piłka została uznana za dobrą, musi dotknąć ziemi po stronie przeciwnika przed uderzeniem w ściany lub siatkę, z wyjątkiem serwisu.

👉🏼 Zasady serwowania:

  1. Prawidłowy serwis: Serwis uznaje się za dobry, gdy piłka odbije się wewnątrz odpowiedniego małego kara. Serwis musi przekroczyć siatkę i być skierowany w stronę przeciwnika po przekątnej.
  2. Kontakt z siatką: Jeśli piłka dotknie siatki po serwisie i przejdzie na drugą stronę kortu, istnieje kilka możliwości interpretacji, zależnie od tego, czy odbije się prawidłowo czy też nie. Zazwyczaj określa się to zagranie jako „net” i powtarza serwis o ile wpadła w karo, jeśli wypadła w aut tracimy punkt.

👉🏼 Dodatkowe kwestie:

  1. Dwukrotne uderzenie piłki: Nie wolno dwukrotnie dotknąć piłki w jednym uderzeniu.
  2. Linka zabezpieczająca rakietę: Nie wolno grać bez wyregulowanej linki zabezpieczającej rakietę.
  3. Piłka poza boiskiem: Jeśli piłka wypadnie poza boisko po mocnym uderzeniu przeciwnika, zdobywa on punkt, chyba że uda ci się ponownie ją odbić w stronę przeciwnika przed drugim odbiciem o ziemię.
  4. Powrót piłki po uderzeniu w ścianę: Jeśli piłka odbije się od ściany lub siatki i wróci na boisko przeciwnika, zdobywa punkt ten zawodnik, który ją uderzył.

Teraz wiesz wszystko co potrzebne na start, aby zacząć zabawę z tym wspaniałym sportem. Ale co zrobisz z tą wiedzą? Spróbuj sam – przyszedł czas, aby zacząć grać w padla! 😎